rekonstrukce střechy fary HODUŠÍN
Před rekonstrukcí byla střecha fary v Hodušíně podrobena posudkem od pana Ing. Františka Soukupa. Bohužel, podle očekávání, bylo zjištěno, že střecha začala žít vlastním životem. Což je patrné i z fotografií původního stavu.
Na střeše se kromě hub zabydlel i hmyzí škůdci. Krov měl znaky hnědé, mělké i hluboké hniloby ve spodní patě. A to v částech, kam zatékalo. Tesané neošetřené trámy se díky těmto vlivům snadno narušily. Dalším problémem představovaly pozednice a vazné trámy, které byly ve spodní patě zazděné bez izolace a navíc zasypané odpadem.
Na trámech parazitovala trámovka, outkovka, koniofora a dřevomorka domácí, která se dostala i do zdiva. Dřevomorka s trámovkou napadly i spodní část vazných trámů a dřevěnou podlahu. Z hmyzího zastoupení zde škodil tesařík krokvoví s červotočem ("kamarádi do deště"). Na severní straně se našli živý jedinci. Dřevěná podlaha díky škůdcům vzala za své.
Střecha disponovala 80 let starou pálenou taškou. I přes děsivý stav střechy je i se zbytkem fary historický skvost, který bylo třeba opravit a zachovat.
Na novou střechu jsme osadili krytinu tvořenou taškou bobrovkou s korunovým krytím. Vytvořili jsme vikýře ve stylu volských ok. Po domluvě s památkovým ústavem jsme aplikovali i klempířské prvky z mědi.